Medzinárodné sťahovanie, na čo si dať pozor?

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Sťahovanie do zahraničia sa dnes stáva pomerne častým trendom. Mnoho Slovákov sa sťahuje do zahraničia za prácou, za priateľmi, za lepším životným štýlom alebo kvôli lepším podmienkam. Dôvodov je veľa. Aj keď je sťahovanie Bratislava, a teda sťahovanie v rámci hlavného mesta pravdepodobne stále najpopulárnejšie, mnoho Slovákov hľadá svoje bývanie aj za hranicami krajiny. Niekedy je to bližšie, niekedy však ďalej. Pri medzinárodnom sťahovaní je potrebné myslieť na viac vecí než len pokiaľ sa jedná o sťahovanie v rámci mesta alebo medzi dvoma miestami. V tomto článku si teda povieme viac o tom, na čo si treba dávať pozor.

Na úvod však jedna dôležitá rada. Ak aj v inom prípade nevyužijete službu sťahovacej firmy, v tomto prípade vám ju naozaj odporúčame. Hlavne pokiaľ sa plánujete sťahovať vo vzdialenosti, ktorá je dostupná autom. Sťahovacia služba vám všetko bezpečne pobalí, naloží a vyloží na novej adrese v zahraničí. Pri preprave na dlhšie vzdialenosti je potrebné rátať s tým, že si treba dávať pozor na to, aby sa váš majetok, nábytok a jednotlivé predmety nepoškodili. Sťahovacia firma má skúsenosti a vyškolený personál na to, aby sa tak nestalo.

V druhom rade je výhodou tejto služby je, že budete mať pravdepodobne sťahovanie aj poistené. Vo väčšine prípadov je to už súčasťou služby. Potom sa naozaj nemáte čoho obávať. Pri medzinárodnom sťahovaní je teda zrejme najdôležitejšie, aby vaše sťahovanie prebehlo hladko, keďže sa bude jednať o prepravu na väčšiu vzdialenosť.

Pokiaľ cestujete na vašu novú adresu letecky, čiže sa idete sťahovať niekam ďalej, nielen na vzdialenosť, ktorá je dostupná autom, zarezervujte si k letenke aj dostatočne veľkú batožinu. Pri všetkých leteckých spoločnostiach nájdete pri kúpe letenky informáciu o tom, akú veľkú batožinu máte k dispozícii, prípadne si môžete ďalšiu dokúpiť. Myslite však na to, že budete veľmi pravdepodobne potrebovať aspoň 20 kg batožinu na oblečenie a ďalšie veci. Ak však potrebujete tých vecí prepraviť oveľa viac, sťahovacie služby vyriešia aj toto, pretože vám môžu aj na dlhé vzdialenosti ďalšie veci, nábytok či spotrebiče doviezť. Vaše sťahovanie aj do zahraničia tak môže byť takmer bezstarostné.

V neposlednom rade vás však aj pri sťahovaní do zahraničia čakajú všetky činnosti, ktoré sú spojené s balením, ukladaním vecí a následným vybaľovaním. Ak sa rozhodnete pri sťahovaní spolupracovať so sťahovacou firmou, tá vám vie pomôcť aj v tomto procese. V každom prípade si dajte pozor na to, aby ste bezpečne zabalili najmä krehké predmety, aby ste mali označené, čo v ktorých krabiciach máte.

Nezabudnite tiež triediť. Sťahovanie je aj ideálnou príležitosťou na to, aby ste vyhodili to, čo už nepotrebujete. Väčšie predmety, spotrebiče či nábytok sa dajú ekologicky zlikvidovať, rovnako ako šatstvo. To tiež môžete posunúť do zberu. Sú určite miesta, kde aj nosené, ale čisté a zachované oblečenie budú potrebovať.

Sťahovanie do zahraničia bezpochyby znamená o niečo väčší stres, ako sťahovanie v rámci rovnakého či blízkeho miesta na Slovensku. Je to určitý krok do neznáma, preto ak budete mať partnera a firmu, ktorá vám v tomto pomôže, sťahovanie bude oveľa jednoduchšie.